Boxy – uniwersalne bagażniki dachowe do przewozu nart

Samochody osobowe nieczęsto mogą poszczycić się dużymi bagażnikami. Z założenia są kompaktowe i mają służyć do swobodnego poruszania się po mieście. Niekiedy problem z brakiem miejsca w środku dotyczy nawet większych pojazdów w wersji kombi czy SUV. Problem pojawia się zwłaszcza przy okazji wyjazdów wakacyjnych, kiedy brakuje przestrzeni do załadunku bagaży i sprzętu sportowego. Jak sobie z nim poradzić?

Wymiana auta na większe nie zawsze wchodzi w grę. Zwłaszcza, gdy na co dzień ilość miejsca w środku jest wystarczająca. Większe wyjazdy, które trafiają się kilka razy do roku nie są wystarczającym argumentem do zakupu nowego pojazdu. Często ograniczeniem jest po prostu budżet. Tymczasem w przypadku 4-osobowej rodziny standardowy bagażnik wewnątrz pojazdu może okazać się zbyt mały. Jeżeli w dodatku nie chcesz tracić dobrej widoczności i zasłaniać tylnej szyby, prawdopodobnie część bagażów będziesz musiał włożyć do środka. To z kolei zdecydowanie obniży komfort jazdy pasażerów. Jak rozwiązać problem braku miejsca? Boxy dachowe są idealnym elementem wyposażenia zewnętrznego, które zwiększa powierzchnię użytkową. W dodatku są cenione za swoje walory użytkowe, uniwersalność oraz doskonałe zabezpieczenie przewożonego ładunku.

Dlaczego box?

W zimie chcesz przewieźć narty lub snowboard. Latem wyruszasz na wakacje z torbami i walizkami. Czasem robisz większe zakupy do domu. Kiedy przewozisz różne ładunki, uniwersalny box dachowy wydaje się być najbardziej funkcjonalny. Do wyboru masz kilka modeli, które różnią się designem oraz pojemnością. Dzięki temu dopasujesz wybrany bagażnik do modelu samochodu i powierzchni dachu, a także do swoich potrzeb.

Co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli boxów dachowych. Wymagający kierowcy mogą przebierać wśród produktów najbardziej uznanych światowych marek, takich jak Thule, Inter Pack czy Mont Blanc. Marka to nie wszystko. Zanim kupisz własny bagażnik określ:

  • jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na tę inwestycję – najtańsze modele zaczynają się już od kilkuset złotych, te najbardziej zaawansowane kosztują nawet 6000 zł. Na cenę ma wpływ przede wszystkim rozmiar boxu, dodatkowe funkcjonalności, zastosowana elektronika i materiały użyte w produkcji,
  • co będziesz w nim przewoził – w boxie możesz przetransportować niemal wszystko. Sprzęt sportowy czy bagaże są dobrze zabezpieczone, a jednocześnie masz do nich łatwy dostęp. Jeżeli zamierzasz wozić narty, wybierz bagażnik o odpowiedniej długości i szerokości.
  • jaka wielkość Cię interesuje – oprócz osobistych preferencji przy tym czynniku musisz uwzględnić też powierzchnię dachu. Na rynku dostępne są modele w wersji M, L i XL o pojemności od 300 do 600 litrów.

Nowoczesne bagażniki są funkcjonalne, ale też eleganckie. Producentom zależy na tym, aby boxy były ozdobą samochodu. I rzeczywiście, obecnie sprzedawane modele zachwycają aerodynamicznym kształtem, metalicznymi odcieniami czerni lub szarości, lekkimi materiałami i elektronicznymi systemami zabezpieczeń.

Jak zamontować?

Montaż boxu dachowego wymaga adaptacji dachu z wykorzystaniem poprzecznych belek. Bagażnik bazowy powinien być dopasowany do auta i boxu, dlatego najlepiej kiedy kupisz go w zestawie.

Wybór bagażnika bazowego zależy przede wszystkim od modelu samochodu. Dlatego na tym etapie warto skorzystać z porady specjalisty. Niektóre wersje wyposażone są w dodatkowe rynienki lub inne systemy ułatwiające montaż. Być może w Twoim samochodzie relingi są zamontowane fabrycznie (najczęściej dotyczy do aut typu van czy kombi). Jeśli nie rozwiązaniem będą standardowe stopy montażowe z gumowymi uchwytami. Nie porysują one karoserii, a jednocześnie będą stabilne i nieruchome.

Relingi i uchwyty to zestaw bazowy dla autoboxu. Aby sam bagażnik był ergonomicznie podparty na całej długości, zatroszcz się o prawidłowy montaż całej konstrukcji. W tym celu eksperci zalecają rozstaw belek na szerokość około 75cm, a kolejno podparcie boxu na w 1/3 i 2/3 całej długości.