Jak dobrać łańcuchy śniegowe do samochodu? Przeczytaj nasz poradnik

Na polskich drogach łańcuchy śniegowe na koła wciąż nie są zbyt popularne. Jednak podróżując zimą za granicę, musisz liczyć się z koniecznością doposażenia auta. W niektórych krajach łańcuchy są bowiem obowiązkowe. Również w Polsce, kiedy chcesz dojechać na stok lub bezpiecznie pokonać górskie drogi powinieneś rozważyć ich zakup. Przeczytaj nasz poradnik o tym, jak dobrać łańcuchy do auta.

Pewag sportmatikOblodzone i ośnieżone drogi to zmora większości kierowców. Ze względu na klimat, w jakim żyjemy jazda na oponach zimowych jest zalecana w sezonie od listopada do kwietnia. Oczywiście wszystko zależy od warunków, jakie panują w danym roku i dróg, po których zamierzasz się poruszać. Zwłaszcza, jeżeli planujesz zagraniczne wyjazdy na narty czy deskę, powinieneś zapoznać się z obowiązującymi tam zwyczajami. W wielu miejscach przy drogach można bowiem spotkać znaki nakazujące jazdę z założonymi łańcuchami. Bagatelizując ten przepis, ryzykujesz nie tylko mandatem, ale przede wszystkim bezpieczeństwem swoim i bliskich.

Jakie łańcuchy wybrać?

Łańcuchy – w przeciwieństwie do koła zapasowego czy gaśnicy – nie są podstawowym i najpopularniejszym wyposażeniem polskich aut. Dlatego kiedy stajesz przed koniecznością ich zakupienia, możesz napotkać na liczne problemy. Jak wybrać łańcuchy? Jak prawidłowo je zamontować? Kiedy należy to zrobić? Te i wiele innych pytań nasuwają się, kiedy przeglądasz oferty sklepów motoryzacyjnych. Tymczasem wystarczy posiąść podstawową wiedzę na temat tego elementu wyposażenia, aby znacząco podnieść komfort jazdy w zimowych warunkach.

Kupując łańcuchy pamiętaj o kilku kwestiach:

  • Łańcuchy nie są uniwersalne

To znaczy, że powinieneś dopasować je konkretnie do użytkowanego pojazdu. W tym celu zajrzyj do instrukcji obsługi auta i zobacz co zaleca producent. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności zwraca on uwagę na wysokość ogniw oraz średnicę drutu. Między oponą, a nadkolem powinna pozostać wolna przestrzeń, aby zapobiega otarciom czy uszkodzeniom mechanicznym koła, a nawet całego auta.

  • Zwróć uwagę na rozmiar

Pewag sportmatik angleNa rynku dostępne są łańcuchy na opony w rozmiarach od 10 do 22 cali. Tak szeroki wybór umożliwi Ci zakup sprzętu perfekcyjnie dopasowanego do auta.

  • Sprawdź system montażu

Jeżeli do tej pory nie korzystałeś z łańcuchów lepiej będzie jeśli postawisz na intuicyjny system montażu. Wbrew pozorom zakładanie łańcuchów wcale nie musi być skomplikowane. Wielu producentów do minimum zredukowało ilość mechanizmów, a o prawidłowym montażu zostaniesz poinformowany komunikatem wyświetlanym w okienku napinacza.

  • Wybierz produkt markowy

Zdecydowanie lepiej jest kupować łańcuchy śniegowe Pewag znanych producentów, takich jak Pewag. Mają one niezbędne atesty TUV GS, ÖAMTC, które są gwarancją bezpieczeństwa na drodze, solidności i jakości. W tym porównaniu zdecydowanie gorzej wypadają tańsze wersje z marketu.

Co masz do wyboru?

Skoro wiesz już, jakie parametry będą kluczowe przy zakupie łańcuchów, czas wybrać sklep, który zaoferuje Ci poszukiwany model. Zazwyczaj producenci i sprzedawcy oddają do dyspozycji łańcuchy śniegowe w trzech wersjach:

  • tradycyjne,
  • tekstylne,
  • z adapterem na felgę.

Różnica między nimi polega przede wszystkim na sposobie montażu, wyglądzie łańcucha oraz tworzywa, z którego jest wykonany. Jeżeli nie jesteś pewien, jaka wersja sprawdzi się w Twoim samochodzie, poradź się specjalisty.

W zależności od tego, jaki budżet przewidziałeś na inwestycję, możesz kupić łańcuchy z różnych półek cenowych. Najbardziej optymalne będzie przygotowanie około 1000zł na ten zakup — wówczas możesz już oczekiwać produktu lepszej klasy, który będzie wyposażony w systemy ułatwiające montaż i ściąganie. Pamiętaj, że za zakupem łańcuchów samochodowych przemawia przede wszystkim bezpieczeństwo, dlatego nie warto kupować tych bez atestów, używanych czy wyprodukowanych przez nieznanego producenta. Takie łańcuchy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.