Jak bezpiecznie przewozić rowery? Podpowiadamy jaki bagażnik wybrać

Transport rowerów zwłaszcza na dalszych trasach wcale nie musi być problematyczny. Jeżeli z powodu ograniczonej ładowności swojego pojazdu obawiasz się podróżowania w niekomfortowych warunkach sprawdź, jak bezpiecznie możesz przewozić jednoślady. Podpowiadamy wybór najlepszych samochodowych bagażników dachowych i na hak.

Bez względu na to, jakiej klasy samochodem jeździsz, przewóz rowerów wewnątrz pojazdu jest nie tylko niewygodny, ale również niebezpieczny. Sprzęt, poprzez swoje gabaryty, skutecznie zasłoni Ci szyby i ograniczy pole widzenia. Czy zatem wybierając się na aktywne wczasy musisz zostawić jednoślady w domu? Oczywiście, że nie. Jeśli nie chcesz korzystasz z przypadkowych wypożyczalni sprzętu sportowego, a największym zaufaniem i sympatią darzysz własny rower, zabierz go ze sobą! Bagażniki samochodowe zmieszczą nie jeden, a nawet cztery jednoślady, dzięki czemu cała rodzina będzie mogła wspólnie poznawać nowe ścieżki oraz przemierzać wytyczone trasy. Wiemy, że wybór odpowiedniego wyposażenia dodatkowego nie jest łatwy – bagażnik musi pasować do samochodu i gwarantować maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Nie mniej ważny jest design oraz intuicyjna obsługa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co polecają specjaliści.

Bagażniki rowerowe – rodzaje:

Zacznijmy od tego, że producenci oferują setki modeli bagażników, które można uszeregować w kilku kategoriach:

Wybór jest duży, a konkretne produkty powinieneś wybierać w oparciu o swoje oczekiwania, parametry techniczne, możliwości pojazdu oraz z uwzględnieniem założonego budżetu. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – cena bagażników samochodowych zaczyna się od 300-400 złotych, a za produkty z najwyższej półki możesz zapłacić w granicach 4 000 złotych. Taka rozbieżność powoduje, że każdy kupujący znajdzie wyposażenie dopasowane do swoich potrzeb.

Jaki bagażnik wybrać?

Musisz wiedzieć, że wszystkie bagażniki samochodowe sprzedawane w autoryzowanych sklepach są certyfikowane. Dzięki temu, że producenci zadbali o wybór dobrych materiałów, innowacyjne rozwiązania, porządne zapięcia oraz aerodynamiczny kształt możesz być pewien, że każdy z produktów jest bezpieczny.

Jeżeli możesz pozwolić sobie na większy wydatek, który będzie prawdopodobnie dożywotnią inwestycją, postaw na platformy ze światłami. Specjaliści uznają ten rodzaj bagażników za jeden z najbezpieczniejszych na rynku, ponieważ nie zasłaniają świateł ani rejestracji, a umieszczone w pojedynczych rynienkach koła rowerów są maksymalnie stabilne. Dzięki dużej ładowności możesz umieścić na nim również rowery elektryczne czy ciężki sprzęt MTB. Producenci tacy jak Thule czy Atera zadbali o łatwy dostęp do bagażnika poprzez odchylanie platformy, a także system zabezpieczeń, zamków, klamer i zatrzasków. Intuicyjna obsługa umożliwia szybkie mocowanie oraz ściąganie sprzętu sportowego.

Jeżeli nie chcesz wydłużać swojego samochodu, postaw na bagażniki samochodowe mocowane na dachu. Choć do wyboru pozostają te z mocowaniem za widelec lub ramę, do jazdy amatorskiej rekomendujemy wariant drugi. Mocowanie za widelec popularne jest wśród teamów kolarskich czy zawodowców. Rower przypięty za ramę stoi stabilnie i bezpiecznie, nie jest narażony na otarcia czy inne uszkodzenia mechaniczne. Wśród najpopularniejszych produktów tego typu należy wymienić bagażniki marki Thule, Inter Pack czy Mont Blanc.

Osobom, które szukają atrakcyjnych cenowo, a jednocześnie solidnych rozwiązań prezentujemy bagażniki samochodowe na tylną klapę.  To kategoria produktów często spotykanych na polskich drogach. Użytkownicy cenią sobie możliwość idealnego dopasowania konkretnego bagażnika do samochodu, ponieważ Thule ClipOn High, Logic, Easy Grip oraz inne modele zostały zaprojektowane z uwzględnieniem indywidualnych cech różnych modeli aut. Wyróżnia je kompaktowy rozmiar oraz minimalistyczny design, doskonale harmonizujący z wyglądem pojazdu.

Wybór bagażnika rowerowego nie zawsze jest łatwy, jednak dzięki powyższym wskazówkom oraz mają na uwadze bezpieczeństwo i jakość podróżowania na pewno znajdziesz produkt dopasowany do swoich potrzeb.