Jak wybrać i prawidłowo zamontować uchwyty do nart?

Przewożenie nart zimą to spore wyzwanie dla kierowców. Bez względu na to czy od stoku dzieli Cię kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów, zadbaj o bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Zrezygnuj z upychania bagażu i sprzętu sportowego wewnątrz pojazdu. Sprawdź, jak przewozić narty z wykorzystaniem uchwytów. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w bagażnik zewnętrzny.

Uchwyty montowane na dachu cieszą się coraz większą popularnością wśród zmotoryzowanych narciarzy w Polsce. Szykując się do kolejnego aktywnego sezonu zimowego przeanalizuj zalety wynikające z posiadania zewnętrznego bagażnika. Zwiększa on komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Warunkiem jest optymalne dostosowanie uchwytów do rodzaju samochodu i preferencji użytkowników, a także prawidłowy jego montaż i konserwacja. Wśród nowoczesnych modeli znajdziesz wyroby marki Thule czy SnowSport, które mają dodatkowe funkcje i zabezpieczenia. Wszystko po to, aby obsługa bagażnika nawet w rękawicach narciarskich była łatwa i szybka.

Rodzaje bagażników do przewożenia nart

W kategorii uchwytów do nart możemy wyróżnić kilka typów bagażników. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od ilości i rodzaju sprzętu, jaki planujesz przewozić oraz systemów, które uważasz za atrakcyjne i łatwe w obsłudze.

Przy zakupie rozważ:

  • klasyczne uchwyty na bagażnik bazowy do przewożenia 3, 4, a nawet 6 par nart i snowboardu – najpopularniejsze rozwiązanie do transportu nart i desek o różnej grubości,
  • uchwyty do nart biegowych – kompaktowy bagażnik przeznaczony do konkretnego rodzaju sprzętu sportowego,
  • uchwyty magnetyczne – funkcjonalny i prosty w obsłudze system, polecany raczej na krótkie dystanse.

Zakres cenowy omawianych bagażników jest niezwykle szeroki. Najtańsze modele dostępne są już w cenie około 200 zł, za lepsze musisz zapłacić około 700 zł. W modelach z wyższej półki możesz liczyć na zintegrowany osprzęt montażowy, który sprawia, że instalacja uchwytów odbywa się bez użycia narzędzi. Dodatkowym potwierdzeniem jakości są certyfikaty takie jak atest TÜV czy test obciążenia City Crash.

Oprócz uchwytów, na uwagę narciarzy zasługują boxy dachowe. Ich zaletą jest duża pojemność oraz uniwersalność, która sprawia, że sprawdzą się nie tylko zimą, ale też latem podczas wakacyjnych wojaży.

Dlaczego warto kupić uchwyty na dach?

Przewożenie nart czy desek wewnątrz pojazdu jest niekomfortowe, a niekiedy nawet niebezpieczne. W przypadku mniejszych aut często może być wręcz niemożliwe, bez konieczności składania oparcia tylnej kanapy. To z kolei ogranicza ładowność wewnątrz pojazdu i zdecydowanie zmniejsza wygodę podróżujących nim osób. Bywa, że elementy sprzętu sportowego ograniczają widoczność, zwłaszcza przez tylną szybę.

Wygoda i bezpieczeństwo to dwa najważniejsze argumenty, jakie przemawiają za zakupem uchwytów na dach. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia utrzymania porządku wewnątrz auta oraz optymalne zabezpieczenie sprzętu na czas transportu.

Narty, buty i kijki pobrudzone i ośnieżone po włożeniu do auta mogą zabrudzić bagażnik, a nawet tapicerkę. Przywrócenie porządku wewnątrz pojazdu jest pracochłonne i trudne zwłaszcza zimą.

Deski i narty przewożone luzem w bagażniku poruszają się w sposób niekontrolowany. Oznacza to, że mogą rysować i obijać siebie nawzajem, a nawet powodować uszkodzenia karoserii czy innych elementów wewnątrz pojazdu.

Aby uniknąć ryzyka związanego z przewożeniem sprzętu sportowego wewnątrz auta, najrozsądniejszym pomysłem będzie zakup zewnętrznego bagażnika w formie uchwytów na dach.