Przygotowujemy auto na zimę – te akcesoria Ci się przydadzą

Przyszła zima, a Ty zastanawiasz się, czy jesteś na nią gotowy? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, czego potrzebujesz oprócz płynu do spryskiwaczy i zimowych opon. Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą aktywną i planujesz śnieżne eskapady, nie możesz zapomnieć o zewnętrznym bagażniku oraz łańcuchach na koła. Podpowiadamy, jakie elementy wybrać, aby jeździć bezpiecznie i wygodnie.

Przygotowanie samochodu na zimę pozwoli Ci uniknąć dyskomfortu związanego z poruszaniem się po zaśnieżonych drogach. Lista czynności, które należy wykonać już jesienią jest długa i zdecydowanie lepiej zakupy oraz poszczególne zabiegi rozłożyć w czasie.

Dzisiaj skupimy się na mniej oczywistych aspektach jazdy zimą. Podpowiemy co jeszcze, oprócz płynów eksploatacyjnych, zimowych opon, dobrego akumulatora czy łopatki do odśnieżania warto kupić. Wyruszasz na zimowe ferie? Planujesz karnawałowe szaleństwa na stoku? A może szykujesz się na zagraniczną wyprawę w góry? Bagażnik zewnętrzny oraz łańcuchy śniegowe na koła to bardzo ważne elementy wyposażenia, o których powinni pamiętać zwłaszcza sportowcy.

Bagażnik do przewozu nart i snowboardów

Ze względu na swój nietypowy kształt i gabaryty najbardziej problematyczne jest przewożenie sprzętu sportowego. Okazuje się, że nawet krótki wypad na weekend generuje mnóstwo bagażu, który nie zawsze mieści się do bagażnika. Ten problem znają zwłaszcza właściciele małych aut oraz osoby podróżujące z dziećmi. Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą pasażerów, a przy tym zatroszczyć się o ich swobodę, zakup bagażnika zewnętrznego będzie nieodzowny.

Do przewozu nart i snowboardów zaprojektowano bagażniki różnego rodzaju. Wśród nich znajdziesz uniwersalnej boxy dachowe do użytku całorocznego, jak również kompaktowe uchwyty, które na wiosnę zdejmiesz i przechowasz w garażu. Poniżej nasze zestawienie.

Rodzaje bagażników zewnętrznych

Wybór konkretnego bagażnika powinieneś uzależnić od swoich potrzeb i możliwości samochodu. Box dachowy ma więcej zastosowań, ale sprawia, że auto jest wyższe i nie zawsze zmieści się do garażu. Z kolei uchwyty są łatwe w obsłudze, lecz nie ochronią nart czy deski przed zabrudzeniami i opadami podczas transportu.

Do wyboru masz:

  • boxy dachowe – uniwersalne bagażniki, który możesz użytkować przez cały rok. Dobre do przewożenia sprzętu sportowego oraz innych bagaży czy zakupów,
  • uchwyty na bagażnik bazowy – popularny typ bagażnika, który zmieści od 3 do nawet 6 par nart. Gumowa powierzchnia doskonale przylega do przewożonego sprzętu sportowego, chroniąc jego powierzchnię przed zarysowaniem czy innym uszkodzeniem. Optymalna wysokość i łatwy system obsługi chronią też karoserię pojazdu,
  • uchwyty do nart biegowych – nowatorskie rozwiązania do przewozu sprzętu sportowego z paskiem narciarskim, a nawet zaczepem na ścianę,
  • uchwyty magnetyczne – nowoczesny sposób na przewóz nart. Warto rozważyć to rozwiązanie, kiedy Twój samochód nie jest wyposażony w bagażnik bazowy, a Ty potrzebujesz go jedynie do jazdy na krótkich dystansach.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w torby, pokrowce lub plecaki, które zapewnią dodatkową ochronę sprzętowi i ułatwią jego transport.

Łańcuchy na koła

Kiedy już zadbasz o dodatkowe miejsce do przewożenia sprzętu sportowego, czas, abyś pomyślał o łańcuchach na koła. W wielu miejscach nie są one wymagane, na autostradach i innych drogach ich używanie jest wręcz niedozwolone. Ale sytuacja zmienia się, gdy podróżujesz w góry. Przy wielu trasach prowadzących przez lasy lub na większych wysokościach spotkasz znaki sugerujące jazdę z założonymi łańcuchami. Polskie prawo nie nakłada na kierowców wymogu jazdy z dodatkowym zabezpieczeniem na kołach, ale zagranicą, np. w Austrii czy Francji jest to konieczne. Dlatego opracowując trasę wycieczki warto uwzględnić regulacje z poszczególnych krajów.

Bagażniki zewnętrzne zwiększą komfort jazdy i znacznie poprawią ładowność samochodu. Z kolei łańcuchy na koła zwiększą przyczepność na zmrożonej czy zaśnieżonej nawierzchni i oprócz wygody, wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo.