Bagażniki samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Kiedy dochodzisz do wniosku, że w Twoim samochodzie zaczyna brakować miejsca, nie panikuj. Powiększająca się rodzina, nowe hobby, kolejny rower do przetransportowania wcale nie muszą oznaczać konieczności wymiany auta na większe. Bagażniki samochodowe to doskonała alternatywa dla osób, które chcą podróżować wygodnie i bez wyrzeczeń. Podpowiadamy, jakie produkty warto wziąć pod uwagę.

Odpowiadając na potrzeby wymagających zmotoryzowanych, którzy chcą podróżować bez przeszkód i swobodnie przewozić dowolne ilości bagażu, producenci proponują bagażniki dachowe. To zyskujące na popularności wyposażenie polskich aut, które w ostatnich latach doceniane jest przez rosnącą liczbę sympatyków. Nie dziwi nas ten trend – ludzie są coraz bardziej mobilni i chętni do podróżowania. Nawet duże dystanse przestają być problemem, ponieważ statystycznie na 1000 Polaków przypada aż 599 samochodów. Swobodne przemieszczanie się z miejsca na miejsce pociąga za sobą konieczność przewożenia bagaży – ich ilość zależy oczywiście od tego na jak długo wyjeżdżamy, gdzie planujemy się zatrzymać i ile osób podróżuje danym autem. Osoby, które nie chcą martwić się o brak wolnej przestrzeni wewnątrz pojazdu oraz nieprzyjemny ścisk wybierają bagażniki samochodowe, tzw. autoboxy, które posiadają imponującą pojemność i designerski wygląd.

Jeżeli Ty również odkryłeś, że Twoje auto nie jest z gumy, a dodatkowa powierzchnia do przewożenia bagażu czy sprzętu sportowego jest niezbędna, przeczytaj nasz poradnik zanim wybierzesz bagażnik dla siebie.

Na co zwrócić uwagę kupując bagażnik dachowy do samochodu?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli bagażników samochodowych. Jeżeli nie chcesz przewozić stricte sprzętu sportowego – rowerów czy kajaków, warto zainwestować w uniwersalne autoboxy. Montowane na dachu pojazdu nie stanowią dużego obciążenia, a zapewniają łatwy dostęp do przewożonej zawartości. Są te bardzo pojemne. W zależności od potrzeb, budżetu oraz wielkości pojazdu możesz wybierać modele kompaktowe lub XL mieszczące nawet 500 litrów bagażu.

Zatem zanim wyruszysz na poszukiwania idealnego bagażnika samochodowego zastanów się:

  • co i w jakich ilościach będziesz przewoził,
  • jaki budżet jesteś w stanie wygospodarować na tę inwestycję,
  • czy zależy Ci na modelu klasycznym czy wersji ulepszonej, wyposażonej w dodatkowe funkcje i zabezpieczenia.

Kiedy już określić, w jakim celu chcesz zamontować bagażnik czas na kwestie techniczne. Przechodzimy wówczas do pytania: Czy auto jest przystosowane do montażu bagażnika typu autobox?

Montaż boxu na dachu auta

Aby montaż boxu był w ogóle możliwy, trzeba wyposażyć samochód w tzw. bagażnik bazowy. Wiele modeli dostępnych na rynku, zwłaszcza tych w wersji rodzinnej posiada fabrycznie instalowane relingi. Wówczas wystarczy dokupić tylko kompatybilne belki z chwytakami.

W przeciwnym razie poszukaj bagażnika bazowego ze stopami w zestawie. Możesz wybierać spośród tańszych modeli klasycznych lub droższych aerodynamicznych. Bagażniki bazowe z górnej półki posiadają zazwyczaj udogodnienia dodatkowe, takie jak rowki w belkach umożliwiające łatwiejszy i szybszy montaż.  Podczas instalacji belek zwróć uwagę na prawidłowy rozstaw elementów na dachu samochodu. Zachowaj odległość około 75 cm między belkami, a montowany na nich bagażnik podeprzyj odpowiednio na wysokości 1/3 i 2/3 jego powierzchni.

Prawidłowy montaż to gwarancja stabilności oraz aerodynamiki podczas jazdy, a pośrednio ma także istotny wpływ dla bezpieczeństwa na drodze.

Nie tylko walory użytkowe

Oprócz istotnych funkcji, takich jak zabezpieczenia przed kradzieżą za pomocą rygli, system szybkiego montażu, wskaźnik siły mocowania czy dwustronne otwieranie ważny jest także design. Wśród najpopularniejszych modeli bagażników samochodowych królują wersje srebrne oraz czarne i grafitowe. To propozycje topowych producentów – Thule, Inter Pack czy Sportac dla zmotoryzowanych, dla których wygląd pojazdu jest równie ważny jak jego funkcjonalność. Bagażniki samochodowe w różnych rozmiarach zaprojektowane są tak, aby poprawiać aerodynamikę podczas jazdy i optymalizować opływ powietrza wokół boxu. To ważne nie tylko dla komfortu, ale także ekonomii jazdy.

Optymalnie zaprojektowana przestrzeń ładunkowa i opływowy kształt, a w niektórych bagażnikach również podświetlenie dodatkowe to cechy, na które również warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Dobrze dopasowane wyposażenie dodatkowe powinno pasować nie tylko do Twoich wymogów technicznych, ale również estetycznych.