Co musisz wiedzieć zanim kupisz fotelik rowerowy dla dziecka?

Bezpieczeństwo na drodze najmłodszych rowerzystów jest kwestią priorytetową. Zanim Twoje dziecko zacznie samo pedałować poznaje świat z perspektywy fotelika rowerowego. Jego zakup wiąże się z koniecznością przeprowadzenia researchu oraz wybrania modelu idealne dopasowanego do jednośladu, kierującego nim dorosłego, a przede wszystkim małego pasażera. Co musisz wiedzieć zanim kupisz fotelik rowerowy dla dziecka?

Wybór odpowiedniego fotelika rowerowego jest nie mniej ważny od tego montowanego w samochodzie. Jeżeli do tej pory myślałeś, że nie będziesz miał większych trudności z zakupem, przy podejmowaniu decyzji może okazać się, że stoisz przed sporym wyzwaniem. Na rynku nie brak fotelików dobrych, posiadających certyfikaty i udogodnienia dla dziecka (np. opcja odchylania podczas snu). W tym tłumie spotkasz również wersje z supermarketu, które nie są polecane przez specjalistów czy fizjoterapeutów. Jeżeli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie Twojego dziecka, przeczytaj nasz poradnik zanim wyruszysz na zakupy.

Fotelik rowerowy dla dziecka – sposób montażu

Przede wszystkim zastanów się w jaki sposób chcesz wozić swoje dziecko. W przypadku typowych fotelików masz do wyboru modele montowane na ramę oraz na bagażnik.

Wybór jednego z wymienionych rozwiązań zależy głównie od preferencji rowerzysty. Sposób montażu nie ma wpływu na bezpieczeństwo czy równowagę, a głównie wpływa na komfort jazdy dorosłego oraz dziecka. Niektórzy twierdzą, że w foteliku montowanym na ramie drgania są mniej odczuwalne, kiedy jeździsz po nierównej powierzchni.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest sposób montażu. Aby maksymalnie uprościć cały proces producenci proponują foteliki rowerowe wpinane w bazy na tzw. „klik”. Oznacza to, że po pierwszym zamocowaniu konstrukcji na ramie lub bagażniku bez większego wysiłku założysz lub zdejmiesz wyposażenie dodatkowe bez pomocy narzędzi. To szczególnie ważne, jeśli używasz roweru z fotelikiem do pokonywania często krótszych dystansów, np. podwożąc dziecko do przedszkola.

A co z komfortem jazdy?

Rower z zamontowanym fotelikiem (bez względu na to czy będzie to przód czy tył) musi być wygodny. Aby Twoje dziecko nie zniechęciło się do jazdy, zadbaj o odpowiednie wyprofilowanie na linii pleców oraz głowy – fotelik na oparciu powinien posiada wgłębienie uwzględniające kask. Producenci proponują także modele z opcją odchylenia, doskonałe kiedy dziecko zapadnie w drzemkę.

Jeżeli posiadasz dwójkę dzieci, które zamiennie korzystają z jednego fotelika najlepszym wyborem będzie zakup produktu z opcją regulacji oparcia. Bez trudu dostosujesz jego wysokość oraz długość pasów do młodego podróżnika, a w razie potrzeby sprawnie zmienisz ustawienia.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Tak jak w przypadku fotelików samochodowych, tak również w modelach rowerowych najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Aby dziecko podróżowało komfortowo, a rodzic był spokojny o przebieg wycieczki trzeba pamiętać o:

  • zaopatrzeniu fotelika w dobrze widoczne elementy odblaskowe,
  • dopasowanie rodzaju produktu do wagi oraz wzrostu dziecka (standardowe foteliki umożliwiają przewożenie pasażerów o wadze nieprzekraczającej 22kg),
  • ubraniu dziecku kasku ochronnego,
  • zakupie fotelika wykonanego z wysokogatunkowych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV,
  • wyborze modelu, który będzie posiadał regulowane podpórki na stopy, odpowiednio wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki boczne.

Design i wyposażenie dodatkowe

Wiesz już, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Na szczęście obecnie nie musisz wybierać między modelami certyfikowanymi a ładnymi. Producenci łączą obydwie cechy, proponując nowoczesny design dla najbardziej wymagających użytkowników. Zdecydowanie przyjemniej spędzać czas we dwoje, kiedy użytkuje się sprzęt bezpieczny, wygodny i estetyczny.

Fotelik ma przede wszystkim pasować do dziecka oraz roweru. Prawidłowo zamontowany i konserwowany będzie służył Wam przez kilka sezonów, dopóki mały sportowiec nie będzie gotowy, aby przesiąść się na własny jednoślad.