Kłopotliwy bagaż? Sprawdź uchwyty do sprzętu wodnego

Sporty wodne relaksują, wywołują dreszczyk emocji, hartują ducha. Jednak próba sił często zaczyna się wcześniej niż na kajakarskim torze. Jak zapakować ulubiony kajak? Czy deska surfingowa może wystawać z bagażnika? Ładunki o niestandardowych kształtach i rozmiarach sprawiają problem podczas transportu. Jak zatem je przewozić? Sprawdź uchwyty do sprzętu wodnego.

Sprzęt wodny zazwyczaj jest nie tylko duży, ale także ciężki. Bywa, że wracając z zawodów czy udanego weekendu spędzonego na wodzie, także brudny. Przewożenie desek czy kajaków wewnątrz auta jest nie tylko nieestetyczne, ale co ważniejsze ryzykowne, a w niektórych przypadkach nawet niezgodne z prawem. Zazwyczaj zasłania bowiem światła lub rejestrację, ogranicza widoczność kierowcy. Jeżeli nie chcesz, aby przyjemny czas związany z pływaniem łodzią czy surfowaniem upłynął Ci na studiowaniu przepisów odnośnie do prawidłowego oznakowania ładunków, dopuszczalnej masy czy szerokości załadowanego pojazdu, wybierz odpowiednie uchwyty do sprzętu wodnego. Pozwolą Ci one stabilnie zamocować kajak czy deskę surfingową, zapobiegając ewentualnym niespodziankom na drodze.

Rodzaje uchwytów

Uchwyty do przewożenia sprzętu wodnego powinieneś dopasować do swojego samochodu oraz rodzaju transportowanego ładunku. Aby było wygodnie, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zwróć także uwagę na rodzaj zapięcia i zabezpieczenia, chroniące sprzęt i karoserię przed uszkodzeniami podczas transportu. Innowacyjne bagażniki posiadają nawet wspomagacze ładowania, dzięki którym załadunek kajaków czy desek staje się dziecinnie prosty. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem zaawansowanych technologii, wybierz właśnie te systemy, które pozwolą Ci jednym kliknięciem czy pociągnięciem pewnie zamocować sprzęt.

Uchwyty odpowiednio dopasowane do rodzaju posiadanego sprzętu i typu samochodu gwarantują bezpieczną podróż na odcinku dom – wakacyjny/ weekendowy / turniejowy cel podróży. Do wyboru są standardowo:

Aby było bezpiecznie…

Inwestycja w uchwyty do przewozu sprzętu wodnego to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa:

  • korzystasz z własnego, a nie wypożyczanego sprzętu, który najlepiej znasz, lubisz i czujesz – to szalenie ważne podczas zabawy lub treningu,
  • dzięki dodatkowym zabezpieczeniom poszczególnych elementów z użyciem gumy czy filcu, przewożony kajak czy deska nie ocierają się o dach samochodu – nie ma ryzyka uszkodzenia sprzętu, porysowania karoserii,
  • nie musisz martwić się jak zgodnie z regulacjami polskiego prawa przewieźć sprzęt sportowy, nie przekraczając dopuszczalnej ładowności czy szerokości pojazdu,
  • dzięki innowacyjnym i intuicyjnym systemom montażu, dobrze wiesz, jak prawidłowo zamocować sprzęt i dociągnąć pasy, aby w trakcie jazdy nie powstały niebezpieczne luzy.

Jeżeli znalazłeś uchwyty, które odpowiadają Ci cenowo i wizualnie, sprawdź ich parametry techniczne. W tym przypadku najbardziej powinna Cię interesować długość pasów z klamrami, ładowność (producent zazwyczaj definiuje ile kajaków, o jakiej masie i szerokości można załadować) oraz udogodnienia dodatkowe, takie jak obrotowe łożyska, możliwość zmiany kąta nachylenia, kompatybilność z posiadanymi bagażnikami bazowymi (belki aerodynamiczne prostokątne).