Czy naprawdę potrzebujesz dużego samochodu?

Samochody rodzinne zazwyczaj kojarzone są z pokaźnych rozmiarów mini vanami lub autami kombi z przedłużanym tyłem. Gwarantują one rzeczywiście sporą przestrzeń do wykorzystania, mają jednak pewne wady – są droższe i zajmują więcej miejsca na parkingu. Zanim zdecydujesz się zainwestować w nowy samochód, poznaj alternatywy dla dużych aut.

Polacy kupują duże samochody głównie z myślą o powiększającej się rodzinie. Tymczasem okazuje się, że wybór nowego pojazdu wcale nie musi ograniczać się jedynie do mini vanów czy kombi. Choć niewątpliwie przestrzeń w środku jest w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich podróżujących, to jednak pojemność zazwyczaj wyklucza nowoczesny design, a sportowy charakter przegrywa z funkcjonalnością. Nad funkcjonalnością również trzeba się zastanowić – duże auto zajmuje więcej miejsca. Nie każdy garaż pod względem rozmiaru dopasowany jest do wyższych mini vanów czy dłuższych kombi. Problemem jest także znalezienie miejsca na parkingach podziemnych, przy ulicy czy pod blokiem.

Jeżeli nie dysponujesz autem typowo rodzinnym, nie chcesz rozstawać się z ulubionym wozem sportowym czy po prostu nie przewidujesz inwestycji w nowe auto, sprawdź bagażniki samochodowe. Skutecznie zwiększają one ładowność pojazdu, umożliwiając przewożenie sprzętu sportowego lub bagażów bezpiecznie i komfortowo.

Samochód z dużym bagażnikiem czy bagażnik zewnętrzny?

Jeżeli jeździsz mniejszym autem miejskim wyjazd za miasto czy na wakacje wydaje Ci się problematyczny. Jeżeli założymy, że w środku będzie podróżowało trzech pasażerów i kierowca, trzeba przyznać, że oni i ich bagaże zajmą dużo miejsca, a komfort ich podróży zdecydowanie spadnie. Rozwiązaniem tego problemu będzie zewnętrzny bagażnik samochodowy. W zależności od rodzaju przewożonego ładunku możesz zdecydować się na modele do przewozu stricte sprzętu sportowego lub uniwersalne autoboxy dachowe.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • w kilka chwil zwiększa się powierzchnia użytkowa oraz ładowność nawet niedużego auta,
  • inwestycja w bagażnik samochodowy to wydatek rzędu kilkuset złotych (lepsze i większe modele mogą kosztować nawet około 2 tysięcy wraz ze wszystkimi akcesoriami niezbędnymi do montażu) – to wciąż znacznie mniejszy wydatek niż zakup nowego auta,
  • zwiększają komfort podróżowania,
  • pozwalają Ci w bezpieczny i stabilny sposób przewieźć bagaże i sprzęt sportowy – narty w uchwytach nie obijają się o siebie ani o karoserię pojazdu, rowery są stabilnie zamocowane na platformie lub na dachu, bagaże są chronione przed kradzieżą w zamykanych na zamek boxach,
  • dają możliwość na podróżowanie i pokonywanie większych odcinków w poszukiwaniu nowych ścieżek rowerowych czy spływów,
  • dzięki nowoczesnemu designowi i aerodynamicznemu kształtowi z łatwością dopasowują się do większości modeli samochodów.

Co kupić?

Problem braku miejsca dotyka nie tylko właścicieli małych pojazdów. Aktywnie żyjący zmotoryzowani, którzy na co dzień poruszają się suvami również potrzebują dodatkowej przestrzeni, aby przewozić sprzęt sportowy. Dlatego na polskich drogach coraz częściej można spotkać samochody wyposażone w bagażniki zewnętrzne i autoboxy, które dają nieograniczone możliwości podróżowania.

Jeżeli podejmiesz decyzję o zakupie własnego bagażnika zastanów się, co będziesz w nim przewoził najczęściej. Rowery dla całej rodziny, narty zimą czy po prostu walizki? Producenci oferują następujące rodzaje:

  • autoboxy dachowe – uniwersalne bagażniki montowane na dachu. Wymagane wyposażenie auta w bagażnik bazowy. Boxy występują w rozmiarach S, M, XL. W zależności od potrzeb i możliwości samochodu do wyboru pozostają pojemne bagażniki mieszczące nawet 500 litrów bagażu.
  • bagażniki do przewożenia sprzętu sportowego (nart, rowerów, łódek, desek snowboardowych i surfingowych, kanoe) – montowane na dachu lub (w przypadku chęci przewożenia rowerów) na tylnej klapie lub haku. Możesz wybierać spośród modeli budżetowych (ceny wahają się w granicach kilkuset złotych) lub postawić na bardziej zaawansowane platformy ze światłami (wydatek około 2-3 tysięcy złotych).

Dzięki obecnym rozwiązaniom, podróżowanie z całą rodziną lub przyjaciółmi przestaje być problemem. Nie musisz głowić się nad odpowiednim ułożeniem bagażów i rezygnować z aktywnego wypoczynku. Wybierając bagażniki dachowe możesz jeździć nawet małym autem, które uwielbiasz za ekonomię jazdy oraz kompaktowe rozmiary idealne do miasta.