Dowiedz się, dlaczego warto przewozić narty na dachu

Przewóz nart bywa problematyczny. Zwłaszcza jeżeli masz mały samochód, a wewnątrz podróżuje kilku pasażerów. Miejsca w bagażniku nie zawsze wystarczy, aby spakować cały sprzęt narciarski, nie zasłaniając przy tym tylnej szyby. Rozwiązaniem tego problemu jest doposażenie auta w bagażnik dachowy, tj. specjalne uchwyty do przewozu nart.

Bagażniki montowane na dachach to jeden z najczęściej wybieranych systemów przechowywania i transportu dodatkowego bagażu. Ich użytkownicy oraz producenci dostrzegają szereg zalet wynikających z tego rozwiązania. Z tego artykułu dowiesz się, jak bezpiecznie przewozić narty, jak wybrać najlepszy bagażnik, a przede wszystkim – dlaczego warto w niego zainwestować.

Bezpieczny transport nart

Przewożenie nart wewnątrz pojazdu nie jest najlepszym pomysłem z wielu względów. Przede wszystkim sprzęt ułożony luzem narażony jest na niekontrolowane wstrząsy, co w efekcie prowadzi do otarć czy uszkodzeń mechanicznych. Tymczasem bagażniki dachowe pozwalają na stabilne zamocowanie każdej pary nart czy deski snowboardowej oddzielnie, uniemożliwiając ich przesuwanie się. Zamocowane w odpowiedniej odległości od dachu, dodatkowo zabezpieczone miękką gumą chronią karoserię i powierzchnię sprzętu sportowego przed zarysowaniem.

Bagażniki w typowych samochodach osobowych zazwyczaj nie są na tyle długie, aby swobodnie zmieścić dłuższe narty. Dlatego jesteś zmuszony, aby rozkładać oparcia w tylniej kanapie i tym samym tracić wolne miejsce wewnątrz pojazdu.

Dla bezpieczeństwa drogowego bardzo istotna jest także widoczność. Zazwyczaj bagażnik załadowany torbami ze sportową odzieżą, butami, deską i nartami uniemożliwia kierowcy korzystanie z tylniej szyby. Tymczasem jest ona ważna podczas cofania, parkowania czy zmieniania pasa ruchu, a wyłączenie jej z użytku powoduje spory dyskomfort.

Rozwiązaniem wszystkich wymienionych wyżej problemów jest oczywiście bagażnik dachowy. Uchwyty dopasowane do grubości nart i desek doskonale trzymają poszczególne elementy, chroniąc je przed uszkodzeniami podczas transportu.

Jak wybrać najlepszy bagażnik?

Z definicji nie ma oczywiście jednego najlepszego bagażnika. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oraz producentów, których oferta warta jest uwagi. Przed ostatecznym wyborem warto wziąć pod uwagę, czego oczekujesz od bagażnika i ile par nart czy snowboardów będziesz w nim przewozić.

Najpopularniejsze uchwyty na bagażnik bazowy przeznaczone są do transportu 3, 4, a nawet 6 par nart. Od powierzchni dachu zależy, jaki model będzie mógł rozważyć przy zakupie. Szerokość robocza większych bagażników przekracza 60cm.

Dobry bagażnik powinien mieć:

  • aerodynamiczny kształt, aby zminimalizować opory powietrza podczas jazdy,
  • zamek, aby zabezpieczyć przewożony ładunek na czas postojów,
  • miękkie ramiona zabezpieczone gumą, która chroni karoserię i sprzęt przed zarysowaniami,
  • podwyższoną konstrukcję która zapewnia odpowiednią wolną przestrzeń między uchwytami a dachem pojazdu,
  • systemy, które ułatwiają załadunek i rozładunek nart, nawet bez konieczności ściągania rękawic.

Kupując uchwyty musisz wziąć pod uwagę, że sprzęt sportowy w nich przewożony będzie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Aby odpowiednio ochronić je przed wiatrem, deszczem czy śniegiem możesz dokupić także pokrowce. Torby czy plecaki dodatkowo ułatwią przenoszenie butów i innych akcesoriów na trasie parking — stok narciarski.

Dlaczego warto kupić bagażnik?

Wszystkie wymienione wyżej argumenty przemawiają za zakupem zewnętrznego bagażnika do przewożenia nart. Oszczędność miejsca wewnątrz pojazdu, optymalne trzymanie, stabilizacja i ochrona sprzętu, a także zwiększony komfort i bezpieczeństwo jazdy. Adaptacja dachu pojazdu do montażu bagażnika bazowego z uchwytami znacząco podniesie komfort jazdy. To także sposób na zachowanie czystości w aucie i ochrona tapicerki przed wilgocią, która powstaje z topiącego się śniegu.

Duży wybór uchwytów na narty pozwala wybrać produkt z różnych półek cenowych. Cena najtańszych modeli zaczyna się już od 100zł.