Dużo bagażu? Te boxy dachowe naprawdę sporo zmieszczą!

Bagażniki samochodoweWyjazdy wakacyjne bywają stresujące. Martwisz się, gdzie pomieścisz cały bagaż, który jest Ci niezbędny? Nie musisz dokonywać selekcji wśród ubrań czy akcesoriów plażowych. Zamiast kompromisów poszukaj boxu dachowego, który wygodnie pomieści cały ładunek i nie obciąży zbytnio samochodu. Wybieramy bagażnik w rozmiarze XL.

Wydaje Ci się, że poznałeś już wszystkie możliwości swojego samochodu? Zapewne tak jest, skoro użytkujesz go od pewnego czasu. Auto nie jest z gumy i jeśli faktycznie kolejna upchnięta walizka powoduje niedomykanie się klapy, a wypchany plecak na tylnej półce ogranicza widoczność, czas znaleźć rozwiązanie tych problemów. Wymiana samochodu nie zawsze jest racjonalna i w ogóle możliwa. Na szczęście nawet niewielki samochód może zwiększyć swoją ładowność, dzięki pojemnym boxom dachowym. A skoro już kupować dodatkowy bagażnik to taki, który pozwoli Ci raz na zawsze zapomnieć o ograniczeniach w liczbie przewożonych walizek.

Jak dopasować box dachowy?

Skoro ma dużo zmieścić, to znaczy, że ma być po prostu duży. To jednak nie zawsze jest właściwy trop. Wybierając bagażniki dachowe, w znacznej mierze sugerujesz się pojemnością, jaką zadeklarował producent dla konkretnego boxu. Na rynku nie brak modeli, które aż o 500-600 litrów zwiększają przestrzeń Twojego samochodu. Widok takich liczb na pewno zachęca do zakupu, jednak przed dokonaniem wyboru warto przeanalizować czy potrzebujesz aż tyle dodatkowego miejsca i czy Twój samochód jest dostosowany do rozmiarów ogromnego kufra dachowego.

Kolejną rzeczą jest pojemność rzeczywista. Ładowność to ważny parametr, który unaocznia Ci, jaką faktycznie masę mogą mieć przewożone na dachu bagaże. Uwaga! Ta wartość nie zawsze odpowiada pojemności. Jak to możliwe? Producenci stosują rozmaite materiały i technologie do produkcji boxów dachowych. W bezpośredni sposób przekładają się one na wagę sprzętu i grubość ścianek. Dlatego nie bądź zaskoczony, gdy do bagażnika o obiecującej pojemności 420 litrów możesz zapakować wyłącznie ładunek o wadze nieprzekraczającej 50 kg.

Jest jeszcze jeden istotny parametr, a mianowicie rozmiar boxa. Krótki a szerszy czy może długi i wąski? Jeżeli będziesz przewozić w nim narty na pewno warto rozważyć drugą opcję, w przypadku uniwersalnego zastosowania optymalnym rozwiązaniem może okazać się bagażnik kompaktowy. W tej kwestii również ważne jest dopasowanie produktu do typu auta. Van i kombi nie stwarza Ci praktycznie żadnych ograniczeń zwłaszcza, gdy chodzi o długość. W specyfikacji technicznej konkretnego boxu prawdopodobnie znajdziesz informacje od producenta dotyczące ilości oraz maksymalnej długości przewożonych desek czy nart. Weź ją pod uwagę, aby nie doznać rozczarowań po zakupie i montażu bagażnika na dachu.

Co wybrać?

Skoro wyjaśniliśmy już na czym polega różnica między pojemnością a ładownością, czas przyjrzeć się bliżej boxom dachowym w wersji XL, które są godne polecenia.

  1. Box dachowy Thule Motion XT XXL Black Glossy – elegancki czarny box dachowy o długości 232 cm. Może zmieścić nawet 7 kompletów narciarskich, bez ryzyka zapakujesz do niego bagaże o łącznej wadze sięgającej 75 kg.
  2. Box dachowy Traxer 8.6 czarny metalik z pokrowcem – efektowny model bagażnika producenta Inter Pack o pojemności 230 litrów. W praktyce oznacza to ładowność do 75 kg oraz możliwość zapakowania 6 – 8 kompletów narciarskich o maksymalnej długości 210 cm.
  3. Box na dach Thule Excellence XT Tytan 611907 – aerodynamiczny, certyfikowany bagażnik dachowy. Producent deklaruje ładowność do 75 kg oraz pojemność 470 litrów.
  4. Box dachowy Thule Motion XT XL Titan Glossy z pokrowcem – bagażnik dachowy o długości 215 cm i szerokości 91,5 cm. Pojemność wynosząca 500 litrów znacznie zwiększy możliwości Twojego samochodu.
  5. Box dachowy Thule Motion XT XXL titan glosy – 610 litrów to wartość, która pozwoli Ci zapakować bagaże o łącznej masie nawet 75 kg lub 7 kompletów narciarskich. Z tym bagażnikiem pakujesz bez ograniczeń.

To tylko część propozycji dla osób, które chcą szybko zwiększyć przestrzeń użytkową swojego samochodu. Szukaj modeli boxów dachowych oznaczonych jako XL – prawdopodobnie wśród nich znajdziesz ten, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby.