Przegląd najpopularniejszych bagażników do przewozu sprzętu sportowego

Ze względu na kształt i rozmiar, przewożenie sprzętu sportowego może sprawiać trudności. Narty czy snowboard zmieścisz do wnętrza większego pojazdu, ale często ryzykujesz przy tym pogorszenie widoczności i obniżenie komfortu jazdy. W środku raczej nie przewieziesz rowerów, łodzi czy innych bagażów o sporych gabarytach. Rozwiązaniem jest zawsze bagażnik zewnętrzny.

Decyzja o zakupie bagażnik zewnętrznego zazwyczaj podyktowana jest chęcią przewożenia sprzętu sportowego. To on sprawia zmotoryzowanym sportowcom najwięcej trudności na etapie załadunku. Nawet w większych samochodach typu SUV czy kombi problemem może być sensowne rozmieszczenie bagażów, aby zachować komfort jazdy podróżnych oraz dobrą widoczność. Jednocześnie ważna jest stabilizacja załadunku, aby nie przesuwał się i nie ulegał uszkodzeniom.

Bagażniki zewnętrzne – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bagażników zewnętrznych. W większości służą one do przewożenia sprzętu sportowego, ale mogą mieć tez charakter bardziej uniwersalny, jak choćby boxy dachowe. Nadają się do użytku całorocznego i zmieścisz w nich znacznie więcej niż tylko narty czy łyżwy.

Nasze zestawienie podzieliliśmy ze względu na przeznaczenie bagażników samochodowych. Są wśród nich:

Poniżej znajdziesz bardziej szczegółową charakterystykę każdej kategorii produktów. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie warto uwzględnić, jaki rodzaj ładunku przewozisz najczęściej. Inną kwestią pozostaje dopasowanie bagażnika do modelu samochodu, tak pod względem ładowności i rozmiaru, jak też systemu mocowania i designu.

# Boxy dachowe

Autoboxy pozwolą Ci odzyskać cenną przestrzeń wewnątrz samochodu. Są dodatkowym bagażnikiem, w którym zmieścisz sprzęt sportowy oraz pozostałe bagaże. To sprawia, że doskonale nadają się do użytku całorocznego. Przy tym optymalnie chronią przewożoną zawartość w razie zmiennych warunków atmosferycznych — opadów lub promieniowania słonecznego.

Boxy dachowe mocowane są na bagażnikach bazowych. Ich aerodynamiczny kształt pasuje do większości nowoczesnych modeli aut, z kolei wyposażenie i obsługa nie sprawiają żadnych trudności użytkownikom. Decydując się na ten rodzaj bagażnika zewnętrznego warto skupić się na takich parametrach jak pojemność, ładowność oraz cechy dodatkowe (oświetlenie, zamek, system montażu).

# Bagażniki rowerowe

Rowerzyści mogą korzystać z szeregu rozwiązań, które zostały zaprojektowane z myślą o przewożeniu ich sprzętu sportowego. Wśród bagażników w tej kategorii wyróżniamy takie mocowane na dachu lub z tyłu pojazdu. Wybór konkretnego produktu zależy od typu samochodu i preferencji kierowcy. Warto zaznaczyć, że najbardziej stabilne i bezpieczne są platformy ze światłami, które stanowią swego rodzaju „przedłużenie” auta. Są to zarazem produkty z najdroższej kategorii cenowej.

Jeśli Twój budżet na zakup bagażnika rowerowego jest mniejszy, warto rozważyć inne systemy. Równie popularne są uchwyty dachowe, gdzie rower mocowany jest za ramę lub za widelec. Podróżowanie z załadunkiem na dachu może powodować opory powietrza i na pewno wymusza spokojniejszą jazdę, nie ogranicza jednak w żaden sposób widoczności kierowcy.

Uzupełnieniem oferty są bagażniki na hak, na klapę lub na koło zapasowe. W większości przypadków rower jest podwieszany na specjalnej konstrukcji. Większość produktów tego typu jest łatwa w obsłudze, a zarazem szybka w montażu i demontażu. Doskonale sprawdzi się więc na krótszych trasach z mniejszym załadunkiem.

# Bagażniki na narty

Narty i deski snowboardowe możesz przewozić we wspomnianym już boxie dachowym. Jeżeli jednak preferujesz inny system, Twoją uwagę na pewno przykują uchwyty dachowe. Mogą być mocowane klasycznie na bagażniku bazowym lub magnetyczne. Rodzaj bagażnika dopasuj do modelu auta, swoich preferencji oraz ilości przewożonych nart. Producenci proponują modele na 3, 4, a nawet 6 par nart. Zaletą tego rozwiązania jest montaż bez konieczności używania narzędzi oraz intuicyjna obsługa, możliwa nawet w rękawicach.

# Uchwyty do sprzętu wodnego

Dzięki nowoczesnym systemom nawet przewożenie sprzętu sportowego jest możliwe. Wystarczy wybrać odpowiednie uchwyty do kajaków, kanoe, SUP czy desek, aby móc podróżować z własnym sprzętem nad wybrany akwen. Załadunek i wyładunek nie sprawiają większych trudności, a same akcesoria są kompaktowe i dopasowane wizualnie do współczesnych samochodów. Najważniejsza jest stabilizacja, którą gwarantują.